Doubtful Sound, pohled na průsmyk Wilmot Pass, Nový Zéland

Doubtful Sound, pohled na průsmyk Wilmot Pass, Nový Zéland

Popis: Průsmyk Wilmot Pass spojuje fjord Doubtful Sound a údolí zálivu West Arm na jezeře Manapouri. Průsmyk byl pojmenován po zeměmeřiči jmnéem Ernest Herbert Wilmot, který průsmyk zaznamenal během průzkumu roku 1897.
Průsmyk byl do šedesátých let dvacátého století přístupný pouze pěšky po stezce Wilmot Pass walking track. Zpevněná prašná silnice dlouhá 21 km byla postavena v letech 1963 až 1965 z důvodu výstavby vodní elektrárny na jezeře Manapouri. Po silnici se z přístavu v Doubtful Sound přepravoval náklad o váze až 97 tun. Je to jediná silnice na hlavních ostrovech Nového Zélandu, která není spojená se silniční sítí.
V dnešní době silnici využívá několik turistických společností pro plavby ve fjordu Doubtful Sound, rybáři, lovci a trempové.

[zobrazit fotografii na mapě]

Klíčová slova: Doubtful Sound, Fiordland, národní park, New Zealand, Nový Zéland, Real Journeys, Te Wahipounamu, World Heritage site, fiord, fjord, hory, Murihiku, Wilmot Pass, Mt Wilmot, Mt Barber, Mt Troup, průsmyk, moře, voda, Přírodní dědictví, Ernest Herbert Wilmot

Exif: Čas: 1/320, Clona: 6.3, ISO: 200

Zobrazeno: 11690 ×